close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 19 maja 2019

  W dniach 17-19 maja Odessa gościła artystów z województwa zachodniopomorskiego

  "Dni Kultury Zachodniopomorskiej" w Odessie to szereg wydarzeń organizowanych przez miasto Szczecin i województwo zachodniopomorskie we współpracy z władzami obwodu odeskiego w ramach Dni Europy w Odessie. Miały one na celu przybliżenie mieszkańcom Odessy i obwodu odeskiego kultury, sztuki, historii a także kuchni regionu Pomorza Zachodniego.

   

  Obchody rozpoczęło otwarcie 17 maja w Muzeum Literatury wystawy plakatów Lexa Drewińskiego i Leszka Żebrowskiego, profesorów Akademii Sztuki w Szczecinie, zdobywców wielu międzynarodowych nagród.

   

  18 maja w Odeskim Akademickim Teatrze Komedii Muzycznej wystawione zostały fotografie najpiękniejszych miejsc województwa zachodniopomorskiego. Następnie odbył się koncert zespołu "Szczecinianie", który zaprezentował tańce i pieśni ludowe z różnych zakątków Polski, od góralskich przez lubelskie po kaszubskie. Koncert odbył się przy niemal pełnej sali i wzbudził ogromny aplauz widowni.

   

  Z kolei 19 maja mieszkańcy Odessy biorący udział w Dniach Europy przy Schodach Potiomkinowskich w Odessie mogli podziwiać koncert Jacka Janaszkiewicza, w czasie którego jeszcze raz zaprezentowali się tancerze zespołu Szczecinianie.

   

  Dni Europy to festiwal mający na celu przybliżyć mieszkańcom Odessy kulturę różnych europejskich państw, szczególnie członków Unii Europejskiej. W ich czasie liczne kraje przygotowują swoje wystawy. Polska wystawa została stworzona przez dwie polskie organizacje w Odessie: NKSP "Polska Nuta" oraz Związek Polaków na Ukrainie, Oddział im. A. Mickiewicza  a także przez Konsulat Generalny RP w Odessie. Na scenie Dni Europy zaprezentowały się zespoły taneczne z obu organizacji.

   

  Władze miejskie zapewniły zaś mieszkańcom i gościom ogromny tort, przypominający o filmowych tradycjach miasta.

  D6yHdveXYAAF2_7
  D6yHdvjXoAEc8yu
  D6yHdvXXsAEZ5ib
  Szczecinianie (7)
  Szczecinianie (6)
  Szczecinianie (5)
  Szczecinianie (4)
  Szczecinianie (3)
  Szczecinianie (2)
  Szczecinianie (1)
  Dni Europy
  Dni Europy 5
  Dni Europy (3)
  Dni Europy (2)
  Dni Europy (1)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: