close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 31 października 2018

  W roku obchodów Stulecia Praw Kobiet Konsulat Genmeralny RP w Odessie we współpracy z trzema organizacjami polskimi z Odessy, Chersonia i Mikołajowa zainicjował projekt przybliżający sylwetkę Ireny Sendlerowej – Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

  W projekcie wzięły udział trzy organizacje: ZPU, Oddział im. Mickiewicza w Odessie, Obwodowe Towarzystwo Polakow w Chersoniu oraz Stowarzyszenie Polaków w Mikołajowie. Sylwia Cichoń, nauczycielka ORPEG w ZPU, Oddział im. Mickiewicza w Odessie, we współpracy z Pawłem Eliasem, nauczycielem ORPEG w Chersoniu, oraz Elżbietą Sielańską, prezes z Mikołajowa, przygotowała dwa spotkania, które zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem przez polską społeczność.

  27 i 28 października kilkadziesiąt osób miało możliwość zapoznania się z działalnością tej ważnej osobistości, która wsławiła się uratowaniem około 2500 żydowskich dzieci, na tle najnowszej historii Polski. Zarówno w Chersoniu jak i w Mikołajowie odbyła się prezentacja oraz czytanie tekstów dotyczących Ireny Sendlerowej. Następnie wszyscy zainteresowani mieli możliwość wzięcia udziału w teście wiedzy o życiu i działalności bohaterki projektu. Uczestnicy byli dobrze przygotowani i posiadali sporą wiedzę o Irenie Sendlerowej. Najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody, które wręczył konsul Łukasz Winny.

  1 DSC00673
  2 DSC00660
  3 DSC00662
  4 DSC00668
  5 DSC00671

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: